KORZENIE RZESZOWSKIEJ SIATKÓWKI 1953 - PZPS
 
Strona główna
Aktualności
Technikum Mechaniczne przy WSK
Stal Rzeszów
Spartakiada WSK PZL Rzeszów
AZS
KS Grunwald
Resovia przed rokiem 1970
Resovia po roku 1970
Siatkówka Kobiet 'Budowlani'
Spotkanie po latach I
Spotkanie po latach II
Spotkanie po latach III
Lista Kontaktowa
 

Spartakiada WSK PZL Rzeszów

Ten rodzaj masowego sportu zakładowego już nigdy nie będzie miał miejsca w przyszłości w jakimkolwiek zakładzie przemysłowym, a nie tylko w WSK „PZL” Rzeszów, z przyczyn zmian strukturalnych i oranizacji zakładów pracy.

Początki spartakiad miedzyzakładowych (WSK Rzeszów, WSK Mielec) datują się już od lat 1953 i ograniczały się zwykle do corocznych spotkań miedzyzakładowych w okresie jesiennym.

Ale gdzieś w latach od roku 1964 w góre rozpoczął się w WSK Rzeszów tzw. „Ruch Spartakiadowy” to jest rozgrywanie miedzy poszczególnymi wydziałami zakładu konkurencji w różnych dyscyplinach sportowych, a to w piłce nożnej, siatkowej jak i w konkurencjach lekko-atletycznych. Najbardziej popularna spartakiadowo była piłka siatkowa. Przy poszczególnych wydziałach zakładu "na górze i na dole zakładu", co narzucało usytuowanie wydziałów (bliżej tzw. Lisiej Góry w lesie i na dole zakładu, bliżej dolnej bramy zakładu) zaczęła się szerzyć masowo budowa boisk do siatkówki, a w okresie 15 minutowej przerwy śniadaniowej to jest od 11:00 do 11:15 wielu pracowników wydziałów „łupało” w siatkówkę, zarywając niekiedy te 15 minut przerwy. Był to ruch spontaniczny i wzmagający się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok, a trwający intensywnie gdzieś do lat 70.

Ten tzw. „ruch spartakiadowy”, był najsilniejszy w okresie, kiedy dyr. naczelnym WSK „PZL” Rzeszów był mgr inż. Władysław Janik, sam kiedyś grywający w siatkówkę. Zakład WSK Rzeszów liczył wówczas ok. 10000 pracowników, wiec drużyn siatkarskich było wtedy nie mało.

Efektem tego „ruchu”, głównie siatkarskiego były następnie rozgrywki miedzy-wydziałowe zakładu, na boiskach ZKS STAL, zwykle w okresie jesiennym. ( wrzesień, październik). Na stadionie ZKS STAL były czynne 2, a potem 3 boiska do gry w siatkówkę. Zwykle w wolne soboty lub czasem w niedziele w miesiącach jesiennych urządzano mistrzostwa spartakiadowe. Brały wiec tam udział wydziały mechaniczne ( W53, 54, 55, 56, 57, 58, 61, 68, 72, 74), wydziały techniczne (TK, ZD, W69 - potem OBR-NL, TMT i TT), wydziały administracji zakładu, jak również zawodnicy Przedstawicielstwa Wojskowego ( 22PW).

Rozgrywki spartakiadowe były bardzo zacięte, gdyż w/o systematyczne treningi przywydziałowe przyczyniały się do podnoszenia poziomu, selekcji zawodników i kształtowania drużyn; niektóre wydziały zakładu wystawiały nawet po dwie lub trzy drużyny.

W tym okresie trwania tych mistrzostw spartakiadowych przez dobrych kilka lat prym wodziła drużyna biura konstrukcyjnego TK a potem zakładów ZD, OBR-NL eraz z podległym W69 zdobywając zwykle puchar spartakiadowy wygrywając w sumie wszystkie mecze. Jednakże z roku na rok stawało się to zadaniem coraz trudniejszym, gdyż wiele wydziałów w tym np. wydział 61 a potem 72, 74 oraz TT stawiały coraz to większy opór i zaczęły wygrywać turnieje.

W drużynie TK a potem ZD i OBR-NL grali wówczas m.in. byli zawodnicy drużyn sportowych ( np. RESOVI, GRUNWALDU) jak np. Waldemar Gładzik, Jerzy Drożdż, Jan Baranowski, Zbigniew Rudnicki, Stanisław Kuźniar, Marian Tworzyło, Adam Cach i inni. CI młodsi spartakiadowicze zasilali aktualnie lub później różne kluby sportowe (RESOVIA, GRUNWALD). Byli to m.in. Stanisław Ruszała, Waldemar Gładzik, Wiesław Sipowicz, Zbigniew Rudnicki, Tomasz Iwanicki i inni.

Z okresu wyżej omawianych spartakiad zachowały się zdjęcia fotograficzne pokazane w galerii:

   
© 2024 - Stronę zbudowano na podstawie dokumentów kol. inż. Leszka Drożdża i dr inż. Wiesława Sipowicza. Poświęcamy ją nieżyjącym kolegom siatkarzom i siatkarkom Rzeszowa.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane pogłębianiem wiedzy o korzeniach Rzeszowskiej siatkówki do przesyłania wszelkich uwag lub materiałów na telefon kontaktowy (017) 85 65 934.