Stal Rzeszów
Kiedy z początkiem 1952 r. znalazłem się z nakazu pracy w WSK Rzeszów, zacząłem rozglądać się za możliwością kontynuacji gry w siatkówkę. Wcześniej, w czasie studiów w Krakowie, grałem w siatkówkę przez kilka lat w reprezentacji Politechniki, a potem w latach 1949-1951 w KS Cracovii, znanej wówczas jako KS „Ogniwo”.
Zaraz po przyjeździe do Rzeszowa dowiedziałem się, ze niektórzy pracownicy zakładu WSK grają towarzysko w siatkówkę w sali gimnastycznej Technikum Mechanicznego przy WSK, wraz z uczniami tegoż technikum. Nie istniała wówczas żadna sekcja przy klubie sportowym „Stal”, gdyż władze sportowe tego klubu były zaangażowane jedynie w rozgrywki piłki nożnej i nie interesowały ich inne sekcje.
Po nawiązaniu kontaktu z pracownikami WSK grającymi w siatkówkę, zacząłem z własnej inicjatywy organizować coś w rodzaju klubu siatkarskiego, którego zaczątki dal juz wcześniej Henryk Dąbrowski (zwany "Cajmerem") – pracownik WSK Rzeszów. Natomiast uczniowie technikum grali w siatkówkę pod okiem profesora wychowania fizycznego Michała Różańskiego zwanego wówczas przez nich „Elementem”, bez reszty zafascynowanego tym sportem.
Zacząłem systematycznie uczęszczać do w/w technikum i albo w sali, albo na zewnątrz budynku na boisku, nie mając w zasadzie żadnego przygotowania trenerskiego, tworzyć drużynę z pracowników zakładu. W tej pierwszej drużynie siatkarzy znaleźli się wówczas: Zygmunt Starosta, Henryk Dąbrowski, Józef Kies, Zdzisław Prochot, Tadeusz Bogacz, Włodzimierz Siwy, Wacław Grząślewicz, Aleksander Kownacki i Z. Białostocki.
Na wiosnę 1952 r. rozpoczęły się rozgrywki na szczeblu powiatowym, z których zachowały się notatki; mają więc one juz 54 lat! Startowały wówczas 4 drużyny: ZKS Stal WSK Rzeszów, STS Postęp z Technikum Mechanicznego WSK, SKS Głogów i Gwardia Rzeszów. Turniej rozegrano na podwórzu II gimnazjum i liceum przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie. Jako ZKS Stal występowaliśmy w składzie: Zygmunt Starosta, Aleksander Kownacki, Henryk Dąbrowski, Tadeusz Bogacz, Władysław Kotwa, Jerzy Drożdż (kapitan). Zawody te zakończyły się dla nas bardzo pomyślnie. Wygraliśmy z STS Postęp 2:1, z SKS Głogów 2-0, z Gwardia Rzeszów 2-1. W pamięci utkwił mi przede wszystkim mecz z STS Postęp, gdzie rywale wygrali z nami pierwszego seta, a w drugim prowadzili juz 14:9. Ostatecznie jednak tego i następnego seta rozstrzygnęliśmy na własna korzyść. Z tym faktem nie mógł się pogodzić prof. Różański i chyba nie można mu się dziwić. W Technikum Mechanicznym grali wówczas: Marian Pietrucha, Jan Dull, Krzysztof Kawa, Roman Szpala, Waldemar Gładzik, Stanisław Kuźniar, a potem nawet dyr. technikum Tadeusz Baran.
Do ZKS Stal zaczęli stopniowo z upływem lat dołączać absolwenci tegoż technikum. W lecie w 1952r. odbyło się spotkanie rzeszowskich drużyn siatkarskich. ZKS Stal zasilili Marian Pietrucha i Jan Dull. Graliśmy wówczas m.in. z Budowlanymi (późniejsza Resovia) i choć zostaliśmy pokonani w tym meczu, to udało nam się urwać seta tej mocnej ekipie. Ówczesny kapitan Budowlanych – Kazimierz Hryniów zwerbował mnie i Mariana Pietruchę do drużyny Budowlanych. Zgodziliśmy się obaj na to, bo w WSK Rzeszów nikt się nami – siatkarzami, nie interesował soę. W Resowii natomiast spotkaliśmy się z milą, serdeczną atmosferą. Tam dbano o zawodników, sprzęt, boiska siatkarskie itp.
Po półtorarocznym pobycie w KS Budowlani wróciliśmy do ZKS Stal (ja po kontuzji lewego kolana) i wznowiliśmy w jesieni znów treningi siatkarskie. We wrześniu 1953 braliśmy udział w tzw. spartakiadzie międzyzakładowej w Mielcu i wówczas zaczął się nami interesować kolego inżynier Józef Kozioł, który stal się opiekunem siatkarzy WSK Rzeszów przez wiele lat.
W ZKS Stal przechodziliśmy trudne chwile z racji braku zainteresowanie zarządu klubu, ale stopniowo w latach 1954-1955 drużyna zaczęła się krystalizować i wzmacniać. Doszli do drużyny kolejno koledzy: Roman Szpala, Krzysztof Kawa, Waldemar Gładzik, Wacław Łabędzki, Sylwester Dziepak, a później Wiesław Sipowicz, Edward Łysiak, Henryk Pietrucha (brat Mariana) i Ryszard Urbański.
Na własny koszt zafundowaliśmy sobie spodenki i koszulki z prawdziwego zdarzenia, zarzucając zbiegnięte i przykrótkawe koszulki po zawodnikach piłki nożnej, jakie nam "fundował" zarząd klubu.
Materiały kolegi Waldemara Gładzika z okresu ligii międzywojewódzkiej 1956-1958 znajdują się w posiadaniu kolegi Zdzisława Krawczyka
Mielec - Wrzesień, rok 1953. Zawodnicy Stali Rzeszów
Mistrzostwa powiatowe zespół Stali. 1952 r.
Rok 1956. Zawodnicy Stali Rzeszów. Trener - Wacław Łabędzki
Rok 1956. Zespół Stali Rzeszów
ZKS Stal Rzeszów 1958 r.
ZKS Stal Rzeszów. Radom - rok 1956
ZKS Stal Rzeszów. 1956 r.
|