Technikum Mechanicznym przy WSK
Piłka siatkowa w Technikum Mechanicznym przy WSK w Rzeszowie w latach 1950-1960 pod kierunkiem prof. Michała Różańskiego
W 1990 roku zapoczątkowano tzw. spotkania po latach byłych siatkarek i siatkarzy miasta Rzeszowa.
Pierwsze spotkania z inicjatywy Zdzisława Krawczyka odbyło się w Rzeszowie w słynnym Domu Kolejarza.
Stoją od lewej – organizator spotkania Zdzisław Krawczyk, najwyższy wzrostem 7-my z lewej Janusz Strzelczyk - 10-ty dalej trener T.Kocaj, dalej na prawo Naczelnik PKP Pan Pfajfer i nieco niższy Dyrektor Poczty Pan Luteńki, a czwarty z prawej kierownik sekcji piłki siatkowej Kazimierz Wal, który sprzedał własny zegarek i kupił zawodnikom śniadanie w barze mlecznym. Kto dzisiaj tak potrafi być takim społecznikiem?
Drugie spotkanie byłych zawodników siatkówki też miało być w Domu Kolejarza, ale organizatorzy zdecydowali poszerzyć o zawodników siatkówki ze wszystkich klubów sportowych miasta Rzeszowa. Odbyło się ono w czerwcu 1997.
Organizatorami drugiego szerszego spotkania byli Zdzisław Krawczyk, Tadeusz Kocaj, Waldemar Gładzik, Jerzy Drożdż, Wiesław Filipczyk i Stanisław Ruszała.
Przed spotkaniem Zdzisław Krawczyk napisał minibiografię, która wręczona została wszystkim uczestnikom spotkania wraz z filmem i fotografiami.
Poniżej foto zrobione z drugiego spotkania.
Pierwszy z prawej z teczką Z.Krawczyk, po jego prawej stronie trener T.Kocaj.
Trzecie spotkanie odbyło się na początku 2006 r. zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie NASZ DOM RZESZÓW w sali Zespołu szkól Technicznych w Rzeszowie.
Organizatorami byli Wiesław Sipowicz były zawodnik Stali, Resovi i AZS Rzeszów oraz Dyrektor Szkoły a zarazem Prezes STOWARZYSZENIA NASZ DOM RZESZÓW Pan Jerzy Maślanka.
Na spotkaniu tym Wiesław Sipowicz zaproponował utworzenie przy Stowarzyszeniu koła byłych siatkarek i siatkarzy w Rzeszowie. Tak się też stało – 60 osób obecnych wybrało 3 osobowy skład Koła: Wiesław Sipowicz, Teresa Rak, Wiesław Berdel.
W spotkaniu uczestniczyło wielu byłych zawodników piłki siatkowej rzeszowskich klubów, którzy kształcili się w Technikum Mechanicznym przy WSK w Rzeszowie. Stwierdzono, że w okresie od 1950 do 1960 ukończyło więcej jak dwudziestu zawodników a wśród nich byli
Panowie:
Marian Pietrucha,
Zdzisław Krawczyk,
Jan Dull,
Krzysztof Kawa,
Edward Łysiak,
Kazimierz Błażej,
Waldemar Gładzik,
Wiesław Sipowicz,
Janusz Zimny,
Henryk Pietrucha,
Jan Szeliga,
Władysław Gajdek,
Marian Kubiak,
Mieczysław Konieczko,
Jan Strzelczyk,
Bogdan Czerep,
Marek Bartosiewicz,
Ryszard Styka,
Wiesław Banńbor,
Stanisław Ruszała,
Jan Duch,
Kazimierz Borek,
Stanisław Ferus,
Kazimierz Szeliga,
Kornel Borowski,
Trzeba zaznaczyć, że w spotkaniu byli obecni przedstawiciele Okręgu Piłki Siatkowej Pan Wisław Radomski – Kierownik Katedry Sportu M.Rzeszowa, Pan Kazimierz Obodyński, wybitny siatkarz Resovi Pan Marek Garbarz, redakot A.Kosiorowski oraz v-ce Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Ryszard Winiarski, który zauważył w przemówieniu, że spotkanie to jest potrzebne i zaakceptował kontynuację podjętych działań.
Zauważono również, że od czasu drugiego spotkania odeszło do wieczności 11 byłych zawodniczek i zawodników i im należna była by skromna wzmianka w prasie.
Wspominając o Technikum Mechanicznym przy WSK w Rzeszowie, a tym samym o prof. M.Różańskim wszyscy wymienili myśli, aby w tym artykule, który może być wykorzystany do szerszej monografii uwypuklić postać prof. Michała Różańskiego jako nestora Rzeszowskiej Siatkówki, ponieważ ta postać żyć będzie w sercach i umysłach jego uczniów, zwłaszcza jego dobroć i oryginalne powiedzenie, śpiewano o nim w klasach szkoły „ A ja sobie ćwiczę, ćwiczę elementy zasadnicze i zawsze z polecenia dyrektora piłka trafiała do jego rąk automatycznie – niegramotnych na Sali gimnastycznej co nagradzał w/w powiedzeniem „ Ty psia-krew byku jeden – ruszaj się”. Prof. M. Różańskiego zwano ogólnie "Elementem".
Są to powiedzenia, które rozumieją tylko jego uczniowie. Jego największym jako profesora i trenera dorobkiem, było zdobycie tytułu Mistrza Polski Zrzeszeń Sportowych ZRYW w 1957 r.
W zespole szkolnym ZRYW przy Technikum Mechanicznym przy WSK w Rzeszowie grali zawodnicy:
Wiesław Sipowicz,
Henryk Pietrucha,
Władysław Gajdek,
Janusz Zimny,
Jan Szeliga,
Kazimierz Bozek,
Stanisław Ferkuś,
Mieczysław Konieczko,
Krzysztof Kawa,
Waldema Gładzik
Prawie wszyscy uczniowie – zawodnicy profesora Różańskiego zdobywali dyplomy szkół wyższych, i oprócz siatkówki zajmowali znaczące stanowiska w Rzeszowie i Polsce jak np. oficerowie Wojska Polskiego, dyrektorzy przedsiębiorstw, wykładowcy szkól wyższych itp.
Poniżej jest fotografia Dyplomu Mistrza Polski Koła ZRYW Technikum Mechanicznego przy WSK w Rzeszowie.
Koło byłych zawodników przy Stowarzyszeniu „Nasz Dom Rzeszów” planowało następne spotkanie w poszerzonym składzie w dniu 21.XI.2006 r., którego celem było zebranie archiwalnych pamiątek od zawodników dla przekazania ich do Katedry Sportu Uniwersytetu Rzeszowskiego kierowanego przez prof. Kazimierza Obodyńskiego dla utworzenia banku informacji przez trenera Andrzeja Kowala.
Bielsko - Mistrzostwa Polski - Zryw - Zespół prof. Różańskiego. 1957 r.
Bielsko - Mistrzostwa Polski - Zryw- prof. M.Różański z zawodnikami. 1957 r.
Rok 1957 - Powrót z mistrzostw Polski - OŚwięcim.
Sopot - obóz TM prof Różański z grupa młodziez z prof. Różańskim i syn Janusz. Rok 1955
Strefowe mistrzostwa Polski - Przemysl. Zespół prof. Różańskiego. Rok 1957.
Zawodnicy prof Różańskiego - W. Sipowicz, E. Łysiak. Rok 1958.
Zawodnicy prof. Różańskiego. Mistrzostwa Polski - Zryw. Rok 1957 Bielsko.
Zawodnicy prof.Różańskiego Bielsko - 1957 r.
Zespół Stali Rzeszów. Rok 1957 - Mielec. Tren Tadeusz Kocej i kier. inż. Jóżef Kozioł
Zespół prof. Różańskiego z TM, który zdobył mistrzostwo Polski - Zryw. Rok 1957
Zespół prof. Różańskiego. Bielsko - rok 1957
|